В приміщенні центральної районної бібліотеки за участю керівника апарату районної державної адміністрації І.Крутенчука пройшло засідання «круглого» столу присвячене 70-річчю від початку депортації українців.
На заході були присутні працівники бібліотечної системи району та громадськість.
Розпочала захід провідний бібліотекар ЦРБ Н.Поплавська, яка наголосила на тому, що приводом до зібрання стало відзначення 70-річчя від початку депортації українського народу та представила запрошених на засіданні «круглого» столу.
Аби розповісти про передумови та основні етапи проведення депортації слово надали вчителю історії Малоправутинського НВК П.Онищуку. Як зазначив Павло Іванович, примусове переселення українців відбувалося згідно підписаної Угоди від 9 вересня 1944 року між Польським Комітетом Національного визволення та Урядом УРСР “Про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР”, яка стала початком однієї з найбільш трагічних сторінок в історії українсько-польських стосунків XX століття.
Наступною до слова запросили вчителя загальноосвітньої школи №3 міста Славути О.Томків, яка розбавила інформацію попереднього доповідача емоційними барвами. Як жінка, у своїй доповіді вона передала весь той біль та співчуття до біди наших предків, розповіла про своє бачення подій 70-річної давнини. Висловила свою думку про те, що логічних підстав для проведення депортації українців не було, адже люди проживали на своїх етнічних землях, але хіба для тоталітарного режиму того часу для того аби вчинити цей жахливий злочин потрібні були причини? Також Олена Миколаївна ознайомила присутніх із спогадами очевидців, адже сама особисто не раз з ними спілкувалася.
На засіданні «круглого» столу також був присутній директор Славутського історичного музею С.Ковальчук, який протягом тривалого часу вивчав питання примусового переселення славутчан. Він розповів присутнім, що аж до проголошення незалежності України ця трагічна сторінка історії українського народу замовчувалася. І лише цього року було прийняте рішення про відзначення на державному рівні 70-ї річниці від початку депортації етнічних українців. Також як розповів Станіслав Францович нині в місті Славута проживає четверо громадян, яких було депортовано з території Польщі у 1945-1951 роках.
На завершення до присутніх звернувся керівник апарату райдержадміністрації І.Крутенчук, який подякував усім за участь, а особливо доповідачам. Також Ігор Іванович наголосив, що забути трагедію вимушених переселенців ніхто не має права. Необхідно на законодавчому рівні визначити статус таких осіб та надавати їм всебічну підтримку. Адже ці люди пережили жахливу несправедливість – їх примусово виселили з батьківської землі.
Під час проведення сьогоднішнього заходу присутні також змогли переглянути уривок з документального фільму про спогади депортованих людей та ознайомитися з виставкою літератури відповідної тематики.
|