Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Мої статті

"Про стан роботи установ культури у селах району"
        
 29 січня під керівництвом голови райдержадміністрації Олега Анатолійовича Несена відбулося чергове розширене засідання колегії райдержадміністрації. Одне з питань, яке виносилось на розгляд: "Про стан роботи установ культури у селах району". З данного питання  начальник відділу культури Бражук  Валентина Миколаївна проінформувала наступне:

"Державна культурна політики на селі реалізовується шляхом функціонування установ культури, більшість з яких перебувають у власності територіальних громад населених пунктів району. 

На цей час у селах району функціонують 57 клубних і 47 бібліотечних закладів, 8 громадських музеїв, 1 початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад, що має 5 філій у селах Крупець, Цвітоха, Губельці, Ганнопіль, Понора. За останні три роки мережа закладів культури залишається стабільною.

З метою збереження закладів культури у сільській місцевості, забезпечення культурних прав громадян постановою Верховної Ради України від 08 лютого 2012 року № 4356/VІ до кінця 2015 року впроваджено мораторій на закриття державних і комунальних закладів культури у сільській місцевості.

Сільськими закладами культури забезпечується організація культурно-просвітницької діяльності на територіях громад, бібліотечного обслуговування населення, проводяться дозвіллєві заходи. У селах району розвивається аматорське мистецтво. Підростаюче покоління має можливість знайомитись з історичними цінностями, традиціями та звичаями. У клубних закладах діє 213 аматорських гуртків і колективів, щорічно проводиться близько 2 тисяч культурно-мистецьких заходів, послугами сільських бібліотек користується понад 18 тис. жителів, 104 дитини отримують початкову спеціалізовану мистецьку освіту.

У селах Полянь, Колом’є, Старий Кривин, Понора, Ганнопіль, Берездів успішно проходять районні свята фольклору, у селах Губельці, Ставичани, Мирутин презентують свою роботу  клуби та об'єднання за інтересами.

Актуальні зміни в роботі сільських бібліотек за останні роки пов’язані із упровадженням у їх діяльність автоматизованих інформаційних технологій. На цей час 14 сільських бібліотек забезпечені 14 персо­нальними комп’ютерами та багатофункціональними пристроями. У бібліотеках сіл Ставичани, Крупець, Старий Кривин,  Берездів, Понора, Ганнопіль, Жуків, Іванівка, Миньківці, Малий Скнит, Мирутин, Хоровець,  Полянь, Улашанівка відкрито Інтернет-центри, забезпечується доступ населен­ня до нових інформаційних послуг, соціально важливої інформації, у тому числі до нормативних документів та публічної інформації місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Забезпечено Інтернет-зв’язок з бібліотеками-філіалами сіл Жуків, Крупець, Ставичани, Старий Кривин, Полянь у скайп-режимі. 

У минулому році у сільській місцевості створено 3 нових музеї, зокрема, музей історії сіл Малий Скнит і Шатерники, музей історії села Губельці, народознавчий музей у районному будинку культури.

Основну діяльність закладів культури на селі забезпечують 112 праців­ників. Фахову освіту мають 40% працівників клубних закладів та 85% бібліо­течних працівників. Зменшилася кількість працюючих в умовах неповного робочого дня.

На цей час потребують капітального ремонту приміщення 10 установ культури: Миньковецький, Жуківський, Довжківський, Ногачівський, Головлівський будинки культури та клуби сіл Вачів, Губельці, Хоросток, Ставичани, Перемишель.  80% клубних установ району взагалі не опалюються, а 45% закладів культури мають зношені технічні засоби.

Книжковий фонд бібліотек району потребує оновлення. У 2013 році з районного бюджету виділені кошти в сумі 30 тис. грн. на комплектування фондів сільських бібліотек, з бюджетів сільських рад - 40,500 грн., що становить у середньому по 1400 грн. на 1 сіль­ську бібліотеку. Слід відмітити, що зазначена сума коштів є недостатньою у зв’язку з тим, що за останні 10 років кошти на поповнення книжкових фондів не виділялись. У бібліотеках  Старокривинської, Великоправутинської, Хоровецької, Горицької, Цвітоської, Жуківської, Полянської, Улашанівської сільських рад книжковий фонд поповнено на 2-5 тис. грн. У 2013 році Бачманівська, Довжківська, Дяківська, Іванівська, Киликиївська, Манятинська, Малоправутинська, Мухарівська, Ногачівська, Піддубецька, Хвощівська сільські ради не виділяли  кошти на придбання книг.   

У 2013 році на утримання установ культури у сільській місцевості передбачені кошти в сумі 3037,0 тис. грн., з них освоєно 2710,0 тис. грн. або 80,4%. На утримання одного сільського закладу культури витрати в середньому становлять 25,0 тис. грн. на рік. Основний обсяг видатків сільських закладів культури спрямовується на оплату праці та комунальних послуг, фінансування творчих проектів не здійснюється. З метою виконання соціальних ініціатив Президента України, спрямова­них на розвиток села, місцевими органами виконавчої влади, органами місце­вого само­врядування, працівниками культури застосовуються комплексні підходи до вирі­шення питань, пов’язаних із розвитком галузі.

З метою залучення додаткових коштів на зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури, особливо у сільській місцевості. У 2013 році у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування був представлений проект «Енергозберігаючі технології: заміна вікон та дверей у Миньковецькому сільському будинку культури».

У минулому році в клубні заклади сіл Понора, Бачманівка, Гориця, Марачівка, Перемишель закуплено нову музичну апаратуру, в будинки культури сіл Старий Кривин, Улашанівка, Малий Скнит – звукопідсилюючу апаратуру,  в клуб с. Губельці - комп’ютер та багатофункціональний пристрій. У Крупецький будинок культури закуплено сценічні костюми на загальну          суму 9,125 тис. грн., у Кутківський сільський клуб - стільці на зальну суму 6,300 тис. грн.

У 2013 році завершено будівництво нового приміщення клубу в с. Великий Правутин, капітальний ремонт клубу с. Ташки. Проводяться роботи з капітального ремонту даху Великоскнитського сільського будинку культури, у 3-х закладах культури району встановлено електроопалення, у Крупецькому будинку культури та Хоровецькому клубі у 2014 році також розпочнуться роботи із встановлення електроопалення. Слід зазначити, що Хоровецькою, Крупецькою, Великоправутинською Полянською, Старокривинською, Ставичанською, Горицькою, Ганнопільською сільськими радими за останні три роки ви­ділено понад 900,0 тис. грн. на проведення капітальних  та  поточних ремонтів закладів культури.  Отже, вживають всі можливі заходи для розвитку культур­ної інфра­структури села.

Відділом культури райдержадміністрації запроваджено проведення у сільських закладах культури виїзних нарад з метою детального вивчення стану їх роботи. У сільських закладах культури проводяться дні районних методичних центрів, конкурси профе­сійної майстерності «Кращий за професією». За участі представників орга­нів місцевого самоврядування та пра­цівників галузі проводяться "круглі столи" з такої тематики: "Реалізація державної культурної політики на селі", "Бібліотека – центр гро­мади", у ході проведення обговорюються питання напрямів розвитку культурної галузі на селі, оптимізації існуючої мережі та створення нових моделей закладів культури, ролі сільських закладів у задоволенні соціокультурних потреб населення та реалізації куль­турних ініціатив."

 

""
Категорія: Мої статті | Додав: vova (29.01.2014)
Переглядів: 1066 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: