Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Мої статті

Виставка вишиванок "Над Україною Великдень"

ВD

Вишивка — один із видів народного декоративного мистецтва, яке набуло найбільшого поширення в Україні. Цією справою, як одним з найпоширеніших видів ручної праці, здавна займаються українські жінки і дівчата.

Вважається, що основне призначення вишивки — прикрашання одягу та інтер'єрно-обрядових тканин, та насправді вишивка несла і несе більш окультний характер, а саме вишивка має велике значення для поганського світу наших предків. Вишивки — це в першу чергу обереги від усього поганого, а саме: від блискавки, від бездітності, від неврожайності, від нещастя, уроків та інших чар зловмисних людей. Розміщення вишивки було не випадковим. Наприклад, в одязі орнамент розташовувався там, де відкривався доступ до тіла, а саме — в низах рукавів, на горловині або комірі, подолі або подолах одягу.

Кожен колір несе своє значення, кожна фігура у вишивці - свою ауру, свою енергетику. Вишивали головні убори — очіпки, намітки, хустини, а також сорочки, кожухи, свитки, корсетки, киптарі, спідниці, рушники, скатертини тощо. Вишивальними матеріалами були тканини домашнього і фабричного виготовлення (вовняні, льняні, полотняні, перкаль, коленкор, батист, китайка, шовк, кумач тощо). Для гаптування використовували ручно-прядені і фабричні нитки: заполоч, біль, гарус, шовк та інші; металічні золоті й срібні нитки, корали, перли, коштовне каміння, бісер; металеві пластинки — лелітки, ґудзики, намистинки, блискітки, сап'янові стрічки, монети тощо.

У процесі соціально-економічного і культурного розвитку в Україні сформувалися локальні особливості народної вишивки кожного етнографічного регіону — Середнього Подніпров'я, Полісся, Поділля, Карпат і Прикарпаття, Півдня України. Це виявилось у характерних орнаментальних мотивах і композиціях, усталеній колірній гамі і специфічних техніках виконання. Співіснують рослинний і геометричний орнаменти, семантика останнього сягає глибинних джерел. Назви мотивів свідчать про глибоку реалістичність і образність світобачення народу.

Значного поширення вишивка набула і на теренах Славутського раону. З давніх – давен і до сьогодні майстрині вишивають рушники, сорочки, серветки. Напередодні Світлого Хрестового Воскресіння в читальному залі Славутської районної бібліотеки для дорослих відбулася презентація хід-параду вишиванок «Над Україною Великдень». На якій майстрині району представили вишиті хрестиком та бісером пасхальні серветки, рушники, картини. Також великодні композиції були представлені в стилі ниткографії та квілінгу. Загалом, від кожного представленого виробу, від кожної вишивки відчувалася душа майстрині, яка його зробила.

Категорія: Мої статті | Додав: vova (23.04.2014)
Переглядів: 632 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: